Svatomartinský lampionový průvod 2023Vůně čerstvě upečených rohlíčků a voňavých čajů neomylně přilákala obyvatele Sezimova Ústí I. pokud cestovali v pátek 10.listopadu přes Husovo náměstí. Přítomnost policistů, hasičů, a především stovek návštěvníků potvrzovala náhodným divákům konání druhého ročníku svatomartinských slavností. Když se v roce 2022 kolektiv pedagogů ZŠ Švehlova rozhodl uspořádat historicky první školní lampionový průvod, mnozí pochybovali o úspěšnosti celé akce. Byly vyjádřeny obavy, že nebude dostatečný zájem ze strany veřejnosti a také bylo poukazováno na nevhodný výběr termínu akce. Ke konci týdne, ve čtvrtek, sychravé počasí atd. Všechny obavy byly oprávněné, ale ZŠ Švehlova si zakládá na spolupráci s rodiči žáků a rodiče nás nezklamali. Přišli se svými nejmenšími v takovém množství, které překonalo všechna očekávání. Ohlas celé akce byl tak velký, že nás letos oslovilo Městské kulturní středisko Spektrum a navrhlo pořádat svatomartinské slavnosti a lampionový průvod v roce 2023 společně. V odpoledních hodinách 9.listopadu 2023 se pedagogický sbor rozhodl zpestřit letošní setkání a odpoledne společně upekl svatomartinské rohlíčky dle receptu paní ředitelky. Nikdo z pedagogů ale nebyl připraven na to, co následovalo. Na náměstí před školou stály stovky návštěvníků a rohlíčky i nápoje mizely před očima. Nebyla šance všechny zájemce uspokojit. Mnozí malí diváci ještě s posledními sousty v ústech sledovali ohnivou show Firelight by Neira Lohikäärme. Po jejím skončení se konečně objevil dlouho vyhlížený sv. Martin s bílým koněm a pod jeho vedením se lampionový průvod vydal uličkami Sezimova Ústí do parku Benešovy vily. Tam čekalo na děti zpestření večera v podobě luštění tajenky a sladká odměna. ZŠ Švehlova chce tímto poděkovat nejen všem návštěvníkům, dětem, rodičům ale i pracovníkům Městského kulturního střediska Spektrum, za zajištění programu v Benešově vile. Dále naše poděkování směřuje k hasičům a policistům, kteří dohlíželi na naše bezpečí. Děkujeme všem zaměstnancům naší školy za naplánování a provedení celé akce. Těšíme se na společné prosincové rozsvícení vánočních stromečků našich žáků. Více fotografií https://www.kultura.sezimovo-usti.cz/ Foto David Peltán